Android Telefon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Android telefon seçimi yaparken kullanıcının ihtiyaçlarına hitap edecek doğrultuda bir işletim sistemi tercih edilmesi ilk husustur. Piyasada bulunan çok sayıda akıllı telefon arasından Android sistemini içinde barındıranlar arasından bir tercih yapılacak ise bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda oyun ve uygulama olarak daha fazla tercih edilen Android cihazlar bu sistemlerin kullanışı ile teknolojik açıdan çok sayıda kolaylık sağlıyor. Ayrıca Android cihazlardan dosyalara direk erişim de sağlanabilmekte. Çok sayıda akıllı telefon üzerinden dosyalara erişim sağlanamamakta olup Android cihazlar bu nedenle de tercih ediliyor.

 

Android Telefon Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle cihaz seçimi yapılırken Android 5 Lollipop güncellemesi olan bir seçim yapılması Google uygulamalarının rahatça kullanılabilmesi için önem arz etmektedir. Ayrıca alınacak cihazın sürümünün desteklenip desteklenmediğini de internetten araştırarak karar vermek önemlidir. Bu araştırmanın yapılması telefon güvenliği için önemli olup yeni güncellemelerin alınabilmesi için desteklenmesi gerekmektedir.

Desteklenmeyen telefonlara bir süre sonra müdahale edilemeyecek duruma gelmek mümkündür. Ayrıca yeni güncellemelerin yüklenememesi telefon için büyük problemlere neden olabilmektedir. Bunun yanında telefon alırken custom rom desteği olması da önemlidir. Telefonda bu desteğin bulunması ileriye yönelik olarak telefon kullanıcısına çok sayıda artıyı getirecektir. Tercih yapılırken Windows 10’u destekleyip desteklemediğinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

İhtiyaçların Tespit Edilmesi Ve Bütçenin Belirlenmesi

Bu seçimler yapılırken öncelikle kullanıcının nelere ihtiyacı olduğunu belirlemesi ve buna ne kadar bütçe ayırması gerektiğini tespit etmesi gerekmektedir. Bütçeye göre gerekli olan birkaç özelliğin önem sırasına göre belirlenmesi ve bu özelliklerin net olarak bulunduğu telefonların listesinin yapılması iyi sonuçlar getirecektir. Akıllı telefonların hemen hemen hepsinde kamera ve şarj gibi performanslar bulunmakta olup bu tip ihtiyaçların daha ileri düzeylerde bulunduğu telefonlar tercih edilecekse fiyat araştırması yapılması gerekmektedir.

Ayrıca telefonun ikinci el olması çok önemli değil ise bunun da tespit edilerek ikinci el fiyatların da belirlenmesi önemlidir. Genellikle bu işin pazarlamasını yapan kişiler yüksek fiyat isteyeceğinden kişinin bütçesini belirlemesi ve bunun üzerine çıkmaması önem arz etmektedir. Ayrıca son model akıllı telefonlar için çok önemli bir özellik olan internete bağlanma ve hız meseleleri de önemli olup kullanıcıların tercih durumlarını değiştirebilmektedir. Kullanıcının ihtiyacı birçok akıllı telefonda bulunan internet bağlantısı sağlama ve bazı küçük uygulamaların yanında basit bir kameradan oluşuyor ise bu durumda fiyat aralığı 500-1000 arasında değişmekte olup bu aralıkta bir seçim yapılabilir. Fakat bunların dışında özellik isteyen ya da bu özelliklerin seviyesinin arttırılmasını isteyenler için fiyatlar biraz daha yükselebilir.

Bütçe belirlenmeli ve ona göre bir seçim yapılmalıdır. Fakat ikinci elde olsa beş yüz liranın altındaki bir telefon tercih edilmemelidir. Bu tip bir tercih sıkıntılar yaratabilir. Ayrıca herkesçe bilinen bazı markalar tercih edilir ise garanti ve teknik servis desteği sağlanabileceği için daha faydalı olacaktır. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer husus ise kimsenin pahalı bir telefonu daha ucuz bir fiyata satmayacağı hususudur. Bu nedenle bazı dolandırıcılık olaylarına maruz kalamamak için kullanıcıların dikkatli olması önemlidir. Tüm bunların yanında gösterilen cihazın tarif edilen cihaz olup olmadığından emin olunmalıdır. Satıcının özelliklerini anlattığı cihazın gösterilen cihaz olup olmadığı kullanıcı tarafından net olarak anlaşılmalıdır.

Kullanıcının iyi bir araştırma yapması ve bu doğrultuda bir telefon satın alması da ayrıca önemlidir. İnternetten iyi bir araştırma yapılarak gerekirse videolu araştırma yapılmalı ve alınacak telefonun görsel olarak belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca cihaz alırken telefonun iyi ve kötü özelliklerinin belirlenmesi önemlidir. Telefonun dış görünüşüne ya da satıcının verdiği bilgilere göre seçim yapmak mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle araştırma yapılması ve görsel olarak bilinerek tanınarak seçim yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca sadece görüntüsüne bakılarak tercih yapmak sonradan pişman olmaya neden olabilir.

Akıllı telefonların en önemli özellikleri arasında yer alan işletim sistemi tercihi yapılırken istenilen özelliklere sahip bir telefon tercihi yapılmalıdır. Telefonun işletim sisteminin hızı ve çekirdek özellikleri önemlidir. Ve istenilen özellikteki bir telefon için hangi işletim sisteminin tercih edileceği de kontrol edilerek ve araştırılarak belirlenebilir. Ayrıca satıcıların göz boyamak adına söyleyecekleri her şeye inanmamak gerekmektedir. Çünkü söyledikleri ile cihazdaki işletim sistemleri aynı olmayabilmektedir. Sırf bu nedenden dolayı bilinen ve garanti sunan mağazalardan almak ta mantıklı ir seçim olacaktır. Bu doğrultu da Qualcomm Snapdragon işletim sistemi özellikle samsung cihazlarda daha fazla kullanılmakta olup destekleyici programa sayısı oldukça fazladır. Genellikle tercih edilen bir işletim sistemi olmakla beraber iyi sonuçlar getirebilir.

 

İkinci önemli husus ise bellek seçimi olmalıdır. Genellikle cihazlar 1,5 ile 4 GB arasında değişen bellek seviyesine sahiptir. Kullanıcının telefon üzerinde ihtiyaç duyacağı bellek seviyesi tespit edilmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Ayrıca bellek seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar iyi sonuçlar alınacağı ve o derecede saklama kapasitesi olacağı unutulmamalıdır. Fakat tercih edilirken en az 3GB bellekli bir cihaz tercih edilmelidir. Ayrıca özellikle telefonundan çok sayıda fotoğraf çekmek isteyen ve bunu mesleki açıdan kullanacak olanların bellek hususuna önem vermeleri gerekmektedir. Güçlü bellek seviyesi bu tip kullanıcılar için önem arz etmektedir.

 

Akıllı telefonlarda kamera seçimi de önemli bir husustur. Özellikle teknik olarak kullanacak olanların bu özelliğe dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca sensör kalitesi önemli bir özellik olup uzun ömürlü kullanıcılar için iyi bir tercih yapılmalıdır. Yine ayı şekilde iyi bir araştırma yapılarak karar verilmesi kullanıcı için önemlidir.

 

Garanti Ve Satış Sonrası Hizmet

Garantili bir cihaz tercih edilmesi satış sonrası hizmet alınabilmesi için önem arz etmektedir. Çünkü bu tip cihazların arızalanması olasılığı yüksek olup teknik destek sunulmayan cihazlar böyle durumlarda çöpe gidebilir. Bu nedenle bilinen bir markadan garanti sunan bir cihaz alınması hem uzun ömürlü olması hem de kullanıcının sonrasında teknik destek alınması açısından büyük önem taşır.

Ayrıca bu tür cihazların onarımı yapılırken orjinal malzemeler kullanılması gerektiğinden bunun teknik servis tarafından yapılması gerekmektedir. Bu tür onarımların yan sanayi ürünleri ile yapılması telefonun ömrünü kısaltır. Bunun yanında kullanıcı kaynaklı olmayan sorunların çözümünde garanti hususu kullanıcının ücret ödemeden ilgili değişikliğin yapılmasını sağlar. Tüm bu hususlar önemsenerek yapılacak tercih kullanıcının yararına olup telefonun faydalı ömrünün uzaması açısından da önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir