Bale Sanatı Hakkında

Bale, sanat türleri içerisinde belki de en dikkat çekeni ve en görkemli bir sürece sahip olmak gibi avantajları yanında, toplum içerisinde yayılma alanı ise daha sınırlı olan kareografi olarak adlandırılan ve bu anlatım içerisinde adım, figür ve anlatımların bütününü oluşturan sanat dalı baledir.

Balenin tarihi sürecine baktığmızda Rönesans dönemine ait etkiler ağırlıklı olduğu ve  o döneme ait yoğun anlamlar ve aynı zamanda dönemin asil bireylerinin yaşantısını anlatan  bir semboldür.

Tiyatro sanatlarından biri olan pandomim  kısaltılmış adıyla mim ,sanatçının el yüz ve jest ve mimikleri ve aynı zamanda el kol desteği ile de birçok temayı anlattığı bir şekildir. Evrensel bir öneme sahiptir. Bu sanatta söz kullanılmadığından aktarılmak istenen her türlü duygu ve düşünce beden hareketleri yardımı işle seyircilere aktarılmaya çalışılır. İşte bale sanatı da bu aşamada yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. Mim sanatçılarının ,tiyatro ve halk danslarında yaptıkları küçük adımlardan başlayarak bunun içerisine ritmik figürleri de barındırarak bale sanatı ilk evresine ulaşmıştır. Zamanla bale sanatı , adım atışlarına dayalı dans ve müzik figürlerini de barındıran bir gösteri halini almıştır. Balenin müzikal şeklinde yapılanları yaygınlık gösterir .Bale eğitimi çoğunlukla küçük yaşlarda verilmeye başlanır  böylece vücut yapılacak olan figürlere ileri yaşlarda yaşayacağı uyum zorlukları aşağı seviyelere çekilebilir. Bale yapan bayanlara bale literatüründe balerin ,erkeklere ise bale sanatçısı adı verilmektedir. Kimi coğrafi yerlerde erkek bale sanatçısına balet adı da verilebilmektedir.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Piyano Öğreniminin En Kolay Yöntemleri

Bale Eğitimi Ve Yararları

Bale sanatının yapılışında bütün vücut ağırlığı parmak uçlarına verilerek gerçekleştirilir. Bunu başarmak ise uzun ve düzenli  bir çalışma içerisinde başarıya ulaşır. Burada ayakların tam parmak ucunda durmasını sağlayan ve özel şekilde dizayn edilerek zamanla bale sanatında bir terim olarak kullanılan bale ayakkabısına point   denilir. Bale yapılmaya başlamadan önce birçok sanat dalında olduğu gibi burada da birtakım hazırlıklar gerekir . Herşeyden  önce bale sanatı , esneme hareketleri ile yapılır aksi takdirde bu uygulanmadan başlanan bale sakatlığa yol açabilir. Yapılan hazırlıklar baleyi hem figürsel  açıdan hem de  ritimsel açıdan olumlu bir görünüş sağlar .Balesanatı ile ilgilenen kişiye birçok yararı katar. Yanlış duruş şekillerini önlemede ve omurilik yapısının gelişimine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir