Bilgisayar Oyunları

Teknolojinin gelişmesi ve insanların gerçeklikten uzaklaşma ihtiyaçları doğrultusunda her yaştan kitleye hitap edebilecek şekilde ya da belli yaş grupları için birçok bilgisayar oyunu çıkmıştır. Bilgisayar oyunları insanların zaman geçirebileceği solo veya multiplayer olarak oynanabilecek bir sürü opsiyonu da beraberinde getirmektedir.

 

Bilgisayar oyunları konu edilince bilgisayarlardan bahsetmemek elbette ki olmaz. İnsanlar oynamak istedikleri oyunları edinmeden önce ilk olarak bilgisayarları ile uyumlu olup olmadıklarını kontrol etmelidirler akabinde bilgisayarlarının kaldırabileceği düzeylerde oyun almalı ya da bilgisayarlarını değiştirmelidirler. Mevcut konumda bir sürü yeni oyun üretilmekte ve insanlar bu oyunlarda grafikleri her geçen gün daha iyi görmek istemektedir. Bu nedenden ötürü online oyunlarda üreticiler her güncellemede grafikler iyileştirilmektedir. Yeni çıkan oyunlarda ise önceki oyunlara göre grafik yönünde daha kaliteli oyunlara başvurulmaktadır.

Oyun sektörü dünyamızda ve ülkemizde çok büyük bir pazara sahip olup her geçen gün dur durak bilmeden yenilenmekte ve büyümektedir. Bu bağlamda insanlar yenilikleri sürekli olarak takip etmektedir. İnsanlık için sürekli yeniliklerle karşılaşmak ve onlara gösterilen adaptasyon bazen yorucu olsa da artık insanlar yeniliklere her alanda aç hale gelmişlerdir. Oyun sektörü de insanların içindeki bu boşluğu ve yenilik konusundaki açlıklarını fark ederek sürekli olarak kendini tekrar etmeyen, yenilenen ve güncellenen oyunlarla karşımıza gelmektedir.

Popüler Oyunlar

                İnsanlar her gün yenilenen oyun sektörüne her ne kadar ayak uydursa da sürekli olarak kendini güncelleyen ve yenilenen oyunlardan da vazgeçemeyen bir kesim vardır. Bu bağlamda anlatıldığı türde birçok oyun bulunmaktadır. Bu popülarite listesinde ilk sıralarda yer alan PES, FIFA, Call Of Duty, LOL gibi birçok oyun bulunmaktadır. Bu tarz oyunlar genel olarak sürekli kendilerini yenilemekte ve cağın güncelliklerine ayak uydurmak durumundadırlar.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Artık Her Öğrenciye Bir Bilgisayar

Yukarıdaki oyunlar arasından futbol ile alakalı olanlara her sene ufak bir yenilik gelir ve genel bağlamda takımların kadroları düzeltilip yenisi piyasaya sürülür. Savaş oyunu olan Call Of Duty de sürekli olarak yeni bir versiyonunu çıkarıp kullanıcılarını heveslendirmektedir. Aynı zamanda online modu ile sürekli bir oyuncu profilini kendine sağlamaktadır. LOL yani Leuge Of Legends gibi oyunlar da online oyundurlar ve sürekli olarak şampiyonlar arasında değişiklikler yaparak ve ufak güncellemelerde bulunarak çağa uyum sürecini tamamlarlar.

Oyunların Kısımları

                Oyunlar genel olarak sürekli olarak kendilerini canlı tutmak zorundalardır. Kullanıcı profili ve hedef kitlesi arasında ki uyum oyun üreticileri için çok önemlidir. Genel olarak hedef kitlesini başarılı bir şekilde tutturan büyük oyun üreticileri bu alanlarda ki başarılarını ürettiği oyunlarda da istikrarla sürdürmektedir.

Oyunlar genel itibari ile iki ana grupta sınıflandırılabilirler. Bu grupların ilki online oyunlardır. Online oyunlarda genel olarak oyun içi güncellemeleri mevcuttur ve oyuncuları genel olarak sürekli olarak 3-5 yıl arasında oyunu kullanmaya ve oynamaya devam ederler. Eğer online oyun yeterli kitleye ulaşmış ise kendi aralarında dünya çapında turnuvalar düzenlenir ve kendilerine yeni kitleler kazandırırlar. Bu bağlamda online oyunlar taraftarı ve fanı daha fazla olan oyun kategorisinde yer olmaktadır.

Oyunlar konusunda bahsedebileceğimiz diğer grup ise offline oyunlardır. Bu tarz oyunlar genel olarak bireysel oynanırlar oyun esnasında internet bağlantısı gerekse dahi genel olarak oynanırken herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan oynanabilir. Diğer oyunlarda olan ve yaşayabileceğiniz problemler ile genel olarak offline oyunlarda karşılaşmasınız. Pazar payı olarak online oyunlar kadar olmasa da büyük bir Pazar payı edinmiş olan offline oyunlar. Payını arttırabilmek için günümüzde online modlarını çıkarmaya başlamışlardır.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Artık Her Öğrenciye Bir Bilgisayar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir