Bir Şişe Sirke İle Neler Yapılabilir?

Sirkenin Faydaları Nelerdir? Sirke Nelere İyi Gelir? Sirke Nerelerde Kullanılır? Sirke ve Kullanıldığı Yerler Nelerdir? Sirkenin Önemi Nedir?

Sirke üzüm, elma veya portakal, limon gibi bazı meyve kabuklarının çeşitli işlemlere tabi tutulduktan sonra belirli bir süre bekletilmesiyle elde edilen bir üründür.

Sirke besin maddeleriyle birlikte ya da direkt tüketildiğinde sağlığımız üzerinde birçok fayda sağladığı gibi temizlik, kötü kokuları giderme ve cilt bakımı gibi daha birçok alanda da en büyük yardımcılarımızdan birisidir. Birçok insan genellikle kötü kokusu nedeniyle sirkeden uzaklaşsa da bu yazımızı okuduktan sonra mutfağınızdan sirkeyi hiç eksik etmeyeceğinize eminiz. Peki bir şişe sirkeyle neler yapabiliriz?

Sirkenin Bazı Kullanım Alanları

Elektronik Cihazları Temizler

Yazıcı, bilgisayar, faks makinesi, telefon ya da kullanmakta olduğumuz diğer elektronik eşyalarımız kullanımda oldukları süre boyunca etrafta bulunan tozu kendisine doğru çekmektedir. Bu nedenle kullandığımız cihazlardan daha iyi bir verim alabilmemiz için onları düzenli olarak temizlememiz gerekir. Bu konudaki en büyük yardımcılarınızdan birisi temizlik konusunda güçlü bir etkiye sahip olan sirkedir. Bu işlem için öncelikle kabın içerisine bir bardak ılık su ve bir bardak sirke koyarak karıştırın. Cihazın elektrik bağlantısını kestikten sonra bir parça pamuk ya da bezi sirkeli su karışımına batırdıktan sonra cihazınızı dikkatli bir şekilde silin.

Karınca Kovucudur

Karıncalardan kurtulmak için onların yoğun olduğu bölgelere ve yuvalarının önüne bir miktar sirke dökebilirsiniz.

Duman Kokusunu Giderir

Mutfakta balık kızarttığınızda, sigara içilen mekanlarda ya da yanan yemekler sonucunda etrafa kötü bir koku yayılır. Bu kokuyu gidermek amacıyla bir bardak elma ya da üzüm sirkesini kötü kokunun olduğu odaya koymanız yeterli olacaktır.

Tükenmez Kalem Lekelerinin Çıkarır

Tükenmez kalem kullanırken üzerinize mürekkebi bulaşmışsa bu rahatsız edici durumdan kurtulmak amacıyla süngerin üzerine bir miktar sirke dökün ve giysinizi bu süngerle silin. Süngeri kıyafete hafif bastırarak birkaç dakika boyunca ovaladığınızda leke giderek soluklaşacak ve bir süre sonra da kaybolacaktır.

Krom ve Paslanmaz Çeliğin Temizlenmesinde Etkilidir

Krom ya da paslanmaz çelikten yapılmış eşyaların üzerinde biriken kirlerden kurtulmak için öncelikle bir bardak elma sirkesini bir miktar suyla karıştırın. Daha sonra yumuşak bir bezi hazırladığınız sirkeli suya batırın ve eşyalarınızın yüzeyini silin. Yaptığınız bu işlem krom ve çelik yüzeylerdeki kirleri çıkarırken onların daha parlak olmasını da sağlamaktadır.

Gümüş Eşyaları Parlatır

Gümüş eşyaların zaman içinde soluklaşan bölgelerinin parlatılması amacıyla bir bardak sirke ve bir çay kaşığı tuzu kabın içerisine koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu çözeltiyle gümüşlerinizi silin ve 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Kesme Tahtası ya da Masaların Dezenfektasyonunda Kullanılır

Kesme tahtası ve masaların temizliğinde gereken özen gösterilmezse zamanla üzerlerinde zararlı bakteriler oluşur ve bu da çeşitli hastalıklara yol açar. Bu tür zararlı mikroorganizmaları yok etmek amacıyla kesme tahtası ya da masanızın üzerine bir miktar sirke dökün ve bütün yüzeyini silin.

Lavabolarınızdaki Kötü Kokuyu Giderir

Hem lavabonuzu mikroplardan arındırmak hem de o bölgede oluşan kötü kokuyu gidermek istiyorsanız bir su bardağı sirkeyi alın ve lavabonuzun içerisine dökün. Sirkeyi döktükten yarım saat sonra soğuk su ile lavabonuzu duruladığınızda kötü koku ve bakteriler ortadan yok olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir