Blog Açmak İçin Ne Yapmak Lazım ?

Blog Açmak İçin Ne Yapmak Lazım ? Blog Açmadan Önce Neler Yapılması Lazım ? Blog Açıp Para Kazanılır Mı? Blog Açma Yöntemleri ? Blog Nasıl Açılır ?

Kendinize blog açmak istiyorsanız, adım adım ilerlenmesi gereken pek çok aşama olduğunu unutmadan işe koyulmak lazım. Bu yazımda size Blog Açma Rehberi oluşturmaya çalışacağım.

1- Blog Sitenize Konu Belirleme

Blog sitenizi açmadan önce konu belirlemeyi en önemli aşama olarak kabul edebiliriz. Çünkü dünyada ve Türkiye’de hali hazırda senelerdir aktif olarak ziyaretçilerine içerik sunan milyonlarca blog sitesi mevcutta var.

İnsanlara hangi bilgiyi ulaştırmak istiyorsunuz ? Hangi konularda üretici olabilirsiniz ? Hangi konular hakkında çalışırken size keyif verir ve sürekli içerik üretebilirsiniz ? gibi soruları yanıtlayarak işe koyulabiliriz.

Eğer blog içeriklerinizi tek başınıza sağlayacaksanız, onlarca kategoride her telden yazayım diyerek değil, en iyi olduğunuz ve farklı, özgün içerikler üreteceğiniz tek kategori üzerine yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Google’da Birinci Sıraya Yükselmek başlıklı yazımda sizlere söylediğim gibi, özgün ve kaliteli içerikler blogunuzu ön sıralara taşır ve daha fazla insana ulaşmanızı sağlar. Bunun da tek yöntemi, hakim olduğunuz konularda içerik üretmekten geçmektedir.

2- Site İsmi Seçimi

Sitenizin ismi, seçeceğiniz konu kadar önemli. Rekabet halinde olan milyarlarca site olduğunu düşünürsek, seçtiğiniz ismin sizi tam olarak ifade etmesi lazım. Kısa ve akılda kalıcı bir site adı blogunuzun ilerleyişinde büyük rol üstlenecektir. Acele edip kötü bir isim belirlemektense, kağıt kalem alıp örnek isimler yazarak, sonrasında etrafımızdakilere de danışarak doğru site isminize karar verebilirsiniz.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  WordPress Eklenti ve Tema Türkçeleştirme 2019 - WordPress Dersleri 2

Önceden bu yana çalışmakta olan blogları ve içeriklerini de inceleyerek kendinize farklı örnekler de çıkarabilirsiniz.

3- Hosting ve Domain Satın Alma

Sitemizin ismini belirledikten sonra blog açabilmemiz için Hosting ve Domain satın alma işlemlerini gerçekleştirmemiz lazım. Kısaca anlatmak gerekirse hosting siteniz dosyalarını barındıracak olan internet alanı, domain ise sitenizinadi.com dediğimiz site adresiniz olmaktadır.

Ben senelerdir tüm projelerimde beraber çalıştığımız Bilişimist Firmasını sizlere tavsiye edeceğim. Fiyat olarak bütçelerinizi yormayacak paketler ile ilk alan adı ve alanınızı kolayca satın alabilirsiniz.

4- Blog Kurulumu

Hosting ve Domain satın aldıktan sonra artık sitemize dileğimiz uygulamayı kurma şansına sahibiz. Öncelik olarak hangi yazılımı seçmenin doğru olacağına karar vererek başlamalı.

Kodlama Dili Bilmeden Web Sitesi Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımda birbirinden farkı bir kaç tane içerik yönetim sisteminden sizlere bahsetmiştim. Benim buradan size en açık tavsiyem tabi ki WordPress olacaktır. Hayalinizdeki gibi bir blog yaratmak içindeyseniz, WordPress bu konuda sizlere tam destek sağlayacaktır.

Hosting içine nasıl WordPress kurulumu yapacağınızı WordPress Kurulumu Kolay Anlatım 2019 – WordPress Dersleri 1 başlıklı videolu anlatımımda sizlere göstermiştim. Videoyu inceleyerek kolayca WordPress Blog Sitenizin kolayca kurulumunu sağlayabilirsiniz.

5- Tema Seçimi

İçeriklerinizi nasıl sunduğunuz kısmı da ziyaretçileriniz için fazlasıyla önemli. SEO Uyumlu, Hızlı açılan, mobil uyumlu olan, kolay ulaşılabilir olan bir tema tasarlayıp veya ücretsiz WordPress Temalarını kullanıp içeriklerinize albeni katabilirsiniz.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Sosyal Medya Fenomenliği Nedir ?

6- Doğru Eklentilerin Kurulumu

Sunmakta olduğunuz içeriklere göre doğru WordPress eklentileri kurarak bloğumuzu kullanmaya başlayabiliriz. İki yıldır yazmakta olduğum En İyi WordPress Eklentileri Listesi 2019 – Güncel Liste – WP yazımdan nokta atışı denecek eklentilerden seçim yaparak kurulumlarını sağlayabilirsiz.

Bundan sonra sizlerin elinde. Özgün ve kaliteli içerik = Fazla ziyaretçi. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir