Cildi Güzelleştiren Meyve ve Sebzeler

Dış görünüş açısından olduğu gibi sağlık açısından da son derece önem teşkil eden cilt güzelliği için, cilt sağlığına iyi gelen bitkiler kadar tükettiğimiz meyve ve sebzelerle de doğrudan bağlantılıdır. Tükettiğimiz meyve ve sebzeler vücudun ihtiyaç duyacağı vitamin ve mineralleri karşılayacağı gibi sivilce ve akne gibi oluşumlarında önüne geçecektir.

Sağlıklı görünen temiz bir cilde sahip olmak için mineral ve vitamin bakımından zengin olan besinleri tüketmek kadar su tüketimi de cilt sağlığı için önemli faktörlerden bir tanesidir. Ayrıca cilt sağlığı için bunların yanı sıra, cildin düzenli olarak temizlenmesi ve kapanan gözeneklerin temizlenerek açılması da son derece önemlidir.

Cildi Güzelleştiren Meyve ve Sebzeler

Portakal:  C vitamini bakımından zengin bir depo kaynağı olan portakal cilt sağlığı açısından önemli bir meyvedir. Portakal kırışıklıkların geciktirilmesinde ve cildin temizlenmesinde önemli bir rol oynamakla beraber portakal yemekte kılcal damarların yeterince beslenmemesi sonucu oluşan kırışıklıkların önüne geçmeye olanak sağlar.

Havuç: Göz sağlığı için olduğu kadar, cilt sağlığı kadar da önemli bir role sahip olan havuç, içerdiği A vitamini ve diğer oksidanlar yoluyla cildin daha temiz ve canlı görünmesini sağlar. Havuç, düzenli olarak tüketildiğinde cildi temizleme görevi göreceği için sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yeşil Sebzeler: Demir açısından da oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, kan akışının kontrolünü ve dağılımını  sağladığı için tüketilmesi son derece önemlidir. Ciltteki her noktaya kanın ulaşmasını sağlayan ve bu şekilde cilt sağlığını korumaya yardımcı olan yeşil sebzeler yaz kış fark etmeksizin bol bol tüketilmelidir.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Sivilcelerden Kurtulmak İçin Basit Yöntemler

Domates: Özellikle güneşin yaydığı zararlı ışınlara karşı cildi hassas olanların tercih ettiği domates özellikle yaz aylarında bolca tüketilmelidir. Bu besini çiğ olarak tüketmek vitamin ve mineral açısından çok daha önemlidir. Ayrıca domatesin içinde bulunan likopen, ciltteki yaşlanmayı da geciktirmektedir.

Yumurta:  Cildi Güzelleştiren Meyve ve Sebzeler listemizin belki de tek meyve ve sebze olmayan besini Yumurta, içerdiği proteinler sayesinde hücreleri güçlendiren ve ciltte leke oluşmasını engeller. Sağlık açısından da birçok yarar sağlayan yumurtayı alerjisi olan insanların tüketmemesi gerektiğini ve aşırı tüketiminin de sağlık açısından birtakım zararlar sağlayacağını unutmamak gerekmektedir.

Elma: Temel vitamin ve mineralleri içermesinin yanı sıra elma, cilt tonunun güzelleştirilmesi ayrıca gözeneklerin sıkılaştırılmasında son derece önemli tanin ve pektin de içerir. Elma kan dolaşımının geliştirilmesi ve hassas ciltlerin sağlığı için fazlasıyla faydalıdır.

Muz: Cildi temizleme ve gözeneklerin kapatılması, kuru ciltlerin canlandırılması gibi fayda sağlayan taze ve olgun muzlardan mükemmel yüz maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Etli ve Zarlı Meyveler: Çilek, böğürtlen, erik ayrıca yaban mersini de içlerinden bulundurdukları zengin antioksidan kaynaklarıyla cilt sağlığınıza fayda sağlar. Harika lezzetleri olmalarının yanı sıra bu tür meyvelerle farklı farklı yüz maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir