Dünyanın En Büyük Hack Saldırıları

İnternet bulunması ve gelişmesi ile birlikte insanlar büyük ilgi gösterdi. Bunun yanında büyük şirketler kuruluşlar hatta devletler bile internetteki yerlerini aldılar.

Durumun böyle olması ile birlikte sunulan bu hizmet yanında bir çok problem ve açığı da beraberinde getirdi. Kötü niyetli kişilerin ya da devletler arası çıkar savaşlarının sebebi ile bir çok hack saldırısı meydana gelmeye başladı. Maddi olarak büyük zararlara yol açabilecek hack saldırıları borsayı ve devlet kuruluşlarını da yakından etkiliyor. Maddi olarak büyük zararlar verebilen bu saldırılar genelde bireysel hareketler ziyade grup çalışmaları ile yapılıyor. En büyük saldırıların devletler arasında olması ise bu durumun neden olduğunu adeta açıklar nitelikte. Sizler için bu yazımızda en çok zarar veren ve en büyük hack saldırılarını araştırdık ve bir araya getirdik. En büyük hack saldırıları nelermiş bakalım.

  • Mantık Bombası

Amerika Birleşik Devleti tarafından Sibirya boru hattına gerçekleştirilen bu saldırı yazılan kodların boru hattını denetleyen bilgisayarları aktarılması ile bilgisayarların işini yapamaz hale getirilmesi sağlandı. Maddi olarak büyük zarar veren saldırı 1982 yılında gerçekleşmesine rağmen büyük kayıplar ortaya çıkardı.

  • Epsilon

Dallas’ da kurulmuş olan ve faaliyet gösteren bir e-posta pazarlama firması kötü niyetli saldırganların hedefi olması ile bilgilerinin büyük bir kısmını çaldırdı. Şirket yaklaşık olarak 4 milyar dolar zarar etti.

  • Sony

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen saldırıda Sony kuruluşu olan Playstation Network bu saldırısı sonrası 100 milyon kişinin bilgilerini kötü niyetli kişilere  çaldırdı. Bir çok farklı kişinin dava açması sonucu şirket büyük tazminatlar ödedi.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Yurtdışı Alışveriş Rehberi

  • Michael Calce

Yüksek teknolojiler ile korunana şirketleri hedef alan bu hacker aralarında teknoloji ve medya devlerinin bulunduğu bir çok şirkete saldırı gerçekleştirdi ve gizli şirket bilgilerini ele geçirmeyi başardı. Bu saldırının bedeli ise  1.3 milyar dolar oldu.

  • TJX

TJX holding uğradığı saldırı sonucu tüm müşteri bilgilerini ve kart numaralarını kötü niyetli kişilere kaptırdı. 50 milyon kişinin bilgilerini ele geçiren saldırganlar toplamda 250 milyon dolarlık bir vurgun yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir