En İyi WordPress Eklentileri Listesi 2018 – Güncel ve Yeni Liste

Hepimizin bildiği gibi kendini kanıtlamış içerik yönetim sistemlerinin başında gelen “WordPress“, eklenti ve temalarıyla geliştirebildiğinden dolayı kullanıcılarının işini fazlasıyla kolaylaştırmıştır.

Bu yazıda olmazsa olmaz, durduk yere gerekebilecek, seo, güvenlik, içerik gibi konularda etkin olarak kullanabileceğimiz güncel “WordPress Eklentileri” listemizi oluşturacağım. Bu işe yeni başlamış veya WordPress sistemini kullanan bütün kullanıcıların faydalanabileceği En İyi 20 WordPress Eklentisini beraber inceleyelim.

 

1- Yoast SEO

İsminden de anlaşıldığı gibi en iyi seo araçlarından biri. Hatta benim bütün web sayfalarımda kullandığım eklentilerin başında gelir. Sayfanızı SEO uyumlu hale getirebilmek, XML site haritaları oluşturmak, içeriğinizi Google, Yahoo, Bing gibi fazla içeriğe sahip arama motorlarına tanıtmak, başlıklarınızın ve içeriğinizin SEO durumunu öğrenmek için elinizin altında daima bulunması gereken eklentilerden birisi.  Benim fikrim WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra yüklenmesi gereken ilk eklenti Yoast SEO ‘dur.

Yoast SEO Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

2-UpdraftPlus WordPress Backup

WordPress‘in belki de beni en fazla düşündüren kötü yönü, fazlasıyla saldırıya uğraması. Yani gerekli güvenlik önlemlerini almazsak, verdiğimiz onca emek bir anda çöpe gidebilir. Alacağımız önlemlerden biri, (aldığımız bütün önlemlerimize rağmen) sitemizdeki içerikleri belli aralıkla yedeklemek. UpdraftPlus WordPress Backup yardımımıza yetişen benimde kullanmış olduğum yedek alma eklentilerinden biri. Ayarları kolay, Google Drive ile bağlantınızı sağladıktan sonra belirlediğiniz periyotlarda site yedeğini kendisi almaktadır. Yine WordPress kurulumu sonrasında kesinlikle yüklenmesi gereken eklentilerden birisi UpdraftPlus WordPress Backup Plugin ‘dir.

UpdraftPlus WordPress Backup Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

3-WP Fastest Cache

Sürekli olarak içerik girdiğimiz  WordPress kurulu web sayfamızda zaman içinde yavaşlamalar meydana gelmektir. WP Fastest Cache, benimde kendi web sitelerimde kullandığım önbellek temizleme eklentisi. Diğer önbellek temizleme eklentilerine göre kurulumu çok basit. WordPress blogunuzda kesinlikle olması gereken eklentilerden biri de WP Fastest Cache ‘dir.

WP Fastest Cache Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

4-Stop Spammers

Sürekli gelen ve silmekten yorulduğum spam yorumlarına en etkili çözüm olduğunu söyleyebilirim. Kurulumdan sonra herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek olmayan, tertemiz eklentilerden birisi Stop Spammers‘dır. Spam olarak algıladığı hiçbir yorum ve mesajı sizin gözünüze sokmadan imha eder.

Stop Spammers Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

5-Wordfence Security

WordPress sisteminize bulaşabilecek virüsleri engelleyen, web sitenize güvenlik duvarı örmekle görevli eklentidir. Aslında bu anlamda çok fazla eklenti olmasına rağmen, web sayfanızı ve sayfa açılış hızınızı etkilemeden çalıştığı için bu eklentiyi tavsiye ediyorum. 1 yıla yakındır tüm web sayfalarımda kullanmaktayım. Performans olarak tatmin edici.

Wordfence Security Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

6-WP Mail SMTP

İletişim formlarınızdan, abonelik sistemlerinize kadar bütün form gönderimi istenen eklentileriniz için en azından G-Mail Smtp ayarlarını web sitenize entegre etmeniz lazım. Mesela bir iletişim formu oluşturdunuz. Bloğunuza gelen ziyaretçi İsim, Soyisim, E-mail ve Mesajını yazarak size blog yazısı gönderecek. Peki bu gönderimi hangi platform üzerinden sağlayacak ? Burda devreye benimde kullanmış olduğum WP Mail SMTP eklentisi devreye giriyor. WordPress Eklentileri sayfasında bu konuda pek çok eklenti olması rağmen kurulum kolaylığı ve web sayfanızı yormaması, bu eklentiyi seçmemize sebep oluyor.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  WordPress Eklenti ve Tema Türkçeleştirme 2019 - WordPress Dersleri 2

WP Mail SMTP Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

7-Elementor

WordPress sayfalarınızı hayal ettiğiniz gibi düzenleyebileceğiniz, temanın standartları dışında yerleşim sağlayabileceğiniz hatırı sayılır eklentilerden bir tanesi de Elementor . Sürükle bırak yöntemiyle çalışan eklenti, sayfa içine istediğiniz alanları yaratıp, istediğiniz gibi dizayn etmenize yarıyor. Hemen hemen bütün web sayfalarımda kullanmış olduğum eklentidir.

Elementor Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

8-Lockdown WP Admin

Lockdown WP Admin eklentisi WordPress kurulu web sitenizin yönetim paneline gidiş yolunu değiştirmekle sorumlu. Yani “www.sitenizinadi.com/wp-admin” şeklinde olan yönetim paneli yolunu “www.sitenizinadi.com/dilediginizgibi” değiştirmenizi sağlıyor. WordPress Blog güvenliğiniz için kesinlikle kullanmanızda fayda olacak eklentidir.

Lockdown WP Admin Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

9-Loco Çeviri

WordPress Tema ve Eklenti lerinizin üstünde dilediğiniz gibi dil değişikliği yapmanıza, Türkçe hale getirmenizi sağlayacak, benimde tüm sitelerimde kullandığım eklentilerden birisidir. Bütün kelime değişikliklerini manuel olarak elle yaptığınız için eğlenceli çevirilerde yapmanıza olanak tanıyor.

Loco Çeviri WP Admin Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

10-No Category Base (WPML)

Blog içeriklerinizi paylaştıktan sonra adresleme “siteadi.com/category/yazininadi” şeklinde yayınlanıyor. No Category Base (WPML)  eklentisi, “category” etiketini adresimizden çıkarıp yazımızın “siteninadi.com/yazininadi” şeklinde yayınlanmasını sağlıyor.

No Category Base (WPML) Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

11-Sassy Social Share

Sassy Social Share eklentisi WordPress kurulu web sitenizde, sayfa ve yazılar içinde dilediğiniz şekilde sosyal medya paylaşım ve beğeni butonları koyabileceğiniz eklentilerden birisi. Sitenizi yormayan ve reklam içermeyen yapısıyla benimde dikkatimi çeken ve pek çok web sayfamda kullanmış olduğum eklentilerden birisidir. Görsel olarak da performans olarak da başarılı WordPress Sosyal Paylaşım Eklentileri nden birisi.

Sassy Social Share Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

12-Facebook Comments

WordPress Sayfalarınızda kullanabileceğiniz Facebook yorum sistemi. Testini bu makalemin altındaki yorum alanında yapabilirsiniz. Standart yorum sistemine alternatif olarak kullanabileceğiniz güvenli yorum sistemlerinden bir tanesi.

Facebook Comments Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

13-Contact Form 7

Bahsetmeden olmayacak eklentilerden birisi de “Contact Form 7″ . Bir kaç kolay adımda formlar oluşturup, web sayfanızın istediğiniz bir alan veya sayfasına uygulayabilirsiniz. Sistemi az da olsa yorduğunu söylemem lazım. Ama kolay kullanımı ve stabil çalışması kendisini tercih sebebi yapıyor.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Kodlama Dili Bilmeden Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Contact Form 7 Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

14-WooCommerce

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz bence en iyi e-ticaret eklentisi. Türkiye’de kullanan sayısı fazla olmasıyla beraber, WooCommerce ile birlikte çalışan yüzlerce eklenti sayesinde profesyonel sanal mağazamızı oluşturabiliyoruz. E-Ticaret Sitesi Kurun – Merhaba Woocommerce adlı blog yazımda temel kurulum aşamalarını inceleyebilirsiniz.

WooCommerce Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

15-MetaSlider

Web Sitenizde istediğiniz ebatlarda fotoğraf slaytları oluşturabileceğiniz eklenti. İsterseniz oluşturduğunuz slaytlardaki fotoğraflara link ve meta girişi yaparak haber slaytları elde edebilirsiniz.

MetaSlider Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

16-Coming Soon Page & Maintenance Mode by SeedProd

Web Sayfanızın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra geliştirme sürecinde kullanabileceğiniz “Çok Yakında” eklentisi. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara istediğiniz gibi bir karşılama ekranı hazırlayabilirsiniz.

Coming Soon Page & Maintenance Mode by SeedProd Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

17-Theme Editor

Yeni gelen WordPress güncellemesi ile artık tema üzerinde kod değişiklikleri yapamıyoruz. Yani yanlış düzenlemelerden kaynaklı anlık çökmeleri engellemek için alınan önlemlerden birisi oldu. Theme Editor, kullandığımız temanın dosyalarını kullanıcı panelimizden kolayca bilgisayarımıza indirip düzenlememize ve geri yükleme yapmamıza kolaylık sağlıyor. Tema düzenlemek isteyen kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Ki benimde kullandığım WordPress eklentileri listemde kendileri.

Theme Editor Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

18- Smush Image Compression and Optimization

Bloğunuzda yüklemiş olduğunuz fotoğrafları, görüntü kalitelerini bozmadan sıkıştıran eklenti. Ücretsiz sürümde 2MB üstü resimleri sıkıştırma işlemi yapmasa da kolay kullanımı ile benimde tercih ettiğim resim sıkıştırma eklentisidir. Görsellerinizi sıkıştırmak, sitenizin daha hızlı açılmasına, beraberinde arama motorlarının indexleme hızını arttırmasına artı etken olacaktır.

Smush Image Compression and Optimization Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

19- Max Mega Menu

Etkileyici menüler yaratma konusunda alternatifleri olsa da Max Mega Menu ‘den daha iyi çalışan bir eklenti olduğunu sanmıyorum. Hayalinizde ne varsa öyle menüler elde edebileceğiniz Menü Eklentilerinden bir tanesi. Özellikle $23 karşılığında satın alacağınız pro versiyonu ile etkileyici menüler yaratmanıza hiçbir engel kalmayacaktır.

Max Mega Menu Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

20- WordPress Download Manager

WordPress sitenize giren ziyaretçilerinize indirilebilir içerikler sunmak isterseniz WordPress Download Manager eklentisini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Dilerseniz indirilebilir dosyalar sayfası oluşturup hepsini beraber yayınlayabilirsiniz. Dilerseniz de içeriklerinizin altına kısa kod ekleyerek tekil paylaşımlar yapabilirsiniz. Eklentinin beraberinde gelen widget larda bonusu.

WordPress Download Manager Eklenti Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

 

#Eklentiler ve kurulumları ile ilgili sormak istediğiniz soruları, yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

5 Yorumlar

  1. Bu cache ve resim sıkıştırma eklentilerinin alternatifleri yok mu sizce?

  2. çok tesekkür ederim faydalı bilgi sağolun

  3. Theme Editorü mutlaka denicem teşekkurler

  4. Kesinlikle Bu, bu konuda şimdiye kadar karşılaştığım en basit ve en iyi çözümler olabilir. Bu çok faydalı blog yazısı için teşekkür ederim. Ek olarak, kişisel bir tonu olan makaleler yazmaktan zevk alıyorum. Okuyucunun daha önemli ve bana daha fazla inanmaya meyilli hissettirdiğini hissediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir