Fotoğraf Tutkunlarına Tavsiyeler

Fotoğrafçılık, içerisinde birçok anlama ulaşılabilecek bir sanat türüdür. Ama en kapsamlı tanımıyla kişinin gördüğü nesneyi, bileşeni kendi tasvirlerini  ekleyerek ve kendi bilgi birikimi düşünsel yapısı yaratıcı ve yapıcı gücüyle birleştirerek oluşturduğu görsel bir sanattır.

Kullanılan makine ile ışığı hassas bir zemine yansıtarak oluşturulan görsel şekildir. Tüm bunlar birleştirilerek estetik olarak oluşturulan fotoğraf sanatı içerisinde birçok tür ve teknik olarak birbirinden keskin şekilde ayrılır.

Eski dönemlerden beri kullanılan fotoğraf makineleri yeni çağa uygun olarak dizayn edilen dijital makineler ve  sensör ve kamera piksel gücü yüksek olan  makineler ile algılanan şekillere yeni anlamlar katmaktır .İlk ortaya çıkış zamanlarında  kullanılan siyah beyaz fotoğraflar günümüzde rağbetini her ne kadar azaltmış olsa da hala birçok kesimce eskiye duyulan özlemi bu şekilde giderme olarak başvurulan bir yoldur.

Zamanla gelişimini tamamlayarak renkli fotoğraf süreci beraberinde de ortaya çıkan ve keşfedilme zamanından bu yana geniş kitlesel alana yayılan dijital makineler yerini almıştır. Sanatsal açıdan bulunduğu konum böyle olan fotoğrafçılık sanatı için yeni başlayanların uyguladığı anda kendilerine yol gösterecek ve bu sanatta gelişimlerini tamamlamada öncü olacak birtakım kurallar bulunmaktadır.

Fotoğraf Meraklılarına Öneriler

İlk olarak fotoğraf alanına yönelen bireylerin fotoğraf sanatını sadece maddi açıdan daha donanımlı aletler kullanılarak gerçekleştirilen bir iş olarak görmemeliler. Herşeyden önce bu sanat bilgi ve düş gücünü ön plana çıkararak donanım ve ekipmanın daha sonraki sürece kaldığı bir aşamadır.

İkinci önemli olan bir nokta ise her ne konu ve tema üzerinde çalışılıyor ise o tema üzerinde yoğunlaşarak bilgi gözlem  ve deneyimini ona tamamıyla aktarmaktır.

Her işte olduğu gibi fotoğraf sanatında da ne kadar çok tekrar ve sıkı bir çalışma yaparak tecrübe kazanırsak zamanla oluşturulan estetik çekimlerde de başarı kalıcılığı artmaya başlayacak ve bu da fotoğraf sanatında ilerlemeye önayak olunacaktır.

Fotoğraf çekerken bulunduğunuz ruh hali de sizin çektiğiniz ve oluşturduğunuz estetik görünümlü eserde kendini gösterecektir. Bulunduğunuz mutlu ruh halini esere yansıtarak hayatın karmaşası ve zorluğunu bir kenara bırakmış şekilde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Ve son ama belki de en büyük tavsiyelerden ve uyulması mutlak surette olan noktalardan biri de ışığı yakalama açısıdır. Zamanla yapılan ve varılan gözlemlerden sonra ışığı anlamak fotoğraflarınızın görsel kazanımını daha da etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir