Google’da Birinci Sıraya Yükselmek

Kişisel ve kurumsal web sayfaları yayınlanmaya başladıktan sonra ki ikinci adım Google’da birinci sıraya yükselmek olmaktadır. Artan web ve sosyal medya kullanımı ile rekabet artmış olup, kaba tabirle kim öndeyse o kazanır hale gelmiştir.

 Doğru teknik ve uygulamayla Googleda birinci sıraya yükselip, kazanç tablolarınızı yükseltebilir, daha fazla insana ulaşıp sitenize prestij kazandırabilirsiniz.

Teknik detaylara girmeden evvel daha basit maddelerle işin özünü açıklayacağım. Sonraki zamanlarda uygulanan teknikleri sizlere ayrı ayrı sunacağım.
  • Güncel içerik, Google ve Alexa Sıralamasında sizi ön sıralara taşıyacak önemli maddelerden biri. Sürekli güncellenen içerik daha çok index kazanmanıza sebep olacak, bu da sizi daha ön sıralara ilerlemenize yardımcı olacaktır.
  • Kaliteli içerik, web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların daha fazla zaman geçirmesini sağlayacaktır. Sitenizin başarı değerlendirmeleri yapılırken, kullanıcıların misafir olduğu süreç hesabın içine dahil olur. Yani sağdan soldan alıntılanarak paylaşılan içerikler yerine, kendinizin kaleme aldığı özgün içerikler, hem Googleda ileri sıralara yükselmeniz için, hem de online başarınızı arttırmanız için fazlasıyla önemlidir.
  • Gönderi paylaşım süreleriniz de Google sıralamanızı etkileyecek etmenlerden biri. Örneğin bu gün 5 paylaşım yarın 15 paylaşım yapıp haftanın diğer kalan günlerinde paylaşım yapmamak yerine, toplamda yaptığınız 20 paylaşımı haftanın günlerine bölüp paylaşmanız daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Sitenizde uygulayacağını doğru SEO çalışmaları ile, Google , Yandex, Bing gibi arama motorlarında, kullanıcı aramaları sonucunda daha ön sıralarda görülmenizi sağlayabilirsiniz.
  • Sosyal medya kullanmanız web sayfanızı daha fazla kişiye sunabilmek ve onları sayfanıza çekebilmeniz için seçilebilecek iyi yöntemlerden birisi. Facebook ve Instagram reklamlarını kullanarak gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını ve bu sayede daha fazla etkileşimde bulunulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Doğru içerik yönetim sistemine karar vermekte, yukarıda yazdığım ayrıntılar kadar önemli. Joomla, WordPress, Dropal gibi yazılımlardan hangisinin yapmak istediğiniz şeyi ortaya koyabileceğine karar verip harekete geçilmeli.
  • Kullanacağınız içerik yönetim sistemine karar verdikten sonraki aşama, sitenizin açılış süreleriyle ilgili olan optimizasyon kavramı. Kullandığınız eklentiler , temalar , görseller sitenizin çalışma hızını etkileyecektir. Bu hızı arttırmak için yapılan tüm işlemlere optimizasyon denir. Bu da beraberinde hem Googledaki sıranızı hem de misafirlerinizin sayfada kalma süresini doğru orantılı etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir