Instagram Nasıl Çalışıyor ?

Gün içerisinde defalarca giriş yaptığımız  dünyada ve yurt genelinde bir çok insanın severek kullandığı instagram nasıl çalışıyor ? sorusu kafaları kurcalıyor . Her büyük uygulama web site ya da programında olduğu gibi instagramın da bir algoritması var. Bu yazımızda instagram algoritması nasıl çalışır ? bu sorunun cevabını siz değerli okurlarımıza vereceğiz.

Instagram 2015 yılında gelen yoğun şikayetler ve istekler üzerine  bir şeylerin yanlış olduğunu ve ters gittiğini anladı. 2016 Haziran ayında ise harekete geçti. Yaptığı güncellemeler ve algoritma değişikliği nedeni ile uygulama artık %95 daha verimli olarak kullanıcılar tarafından tecrübe edilmeye başlandı.

İnstagram Gönderiler Neye Göre Sıralanıyor ?

İnstagram algoritmasını bugüne kadar hiç açıklamamış olsa da Japonya kökenli bir şirket olan Bywed, instagram ana sayfa sıralamasını öğrenmek amacı ile instagram ofisine bir grup mühendisini gönderdi. Bu grup herkesin merak ettiği instagram algoritması nedir sorusunun cevabını aradı cevaplar ise şöyle ;

Algoritma bir çok veri ve rapor üzerine kurulu olsa da temel taş olarak aldığı 3 ana etmen var. Bunlar şu şekilde ;

İlgi : Sizin görmeniz için sıralanan gönderilen sizin nelere ilgi duyduğunuzu neleri daha çok sevdiğinize göre sıralanıyor.

Yenilik : Son paylaşılan gönderilen her zaman sayfanın en üst kısmında bulunuyor. Böylelikle sürekli yeni ve güncel içerikler ile güzel bir döngü yakalanıyor.

İlişki : İçeriği paylaşan kişinin gönderisi sizin ekranınızın ne kadar yukarısında yayınlanacak hikayesi hangi sırada görünecek bunları etkileyen en önemli faktörlerin başında birbirinizin gönderilerini beğenme sıkılığınız, gönderilerinize attığınız yorumlar, birbirinizi etiketlemiş olduğunuz fotoğraflar ve hikayenize birbirinizi ne sıklıkla etiketlediğiniz gibi temel veriler baz alınarak sıralanıyor.

Bu üç veri ile sıralamaların oluşturulmasının dışında ise instagrama giriş sıklığınız, hikayeler ile geçirdiğiniz vakit, uygulamaya giriş yaptıktan sonra uygulama içerisinde geçirdiğiniz vakit gibi kriterlerde göz önünde bulunduruluyor. İnstagramın gelişmiş algoritması sayesinde Kimseye yakalanmasalar bile stolkerlar instagramın gözünden kaçamıyor. Tüm bunların tek amacı ise uygulamanın daha uzun süreli ve keyif alarak kullanılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir