Kodlama Dili ve Web Tasarımı

Kodlama dili deyince muhtemelen web tasarımı ile alakalı olmayan okuyucularımızın aklına hiçbir şey gelmiyor. Öncelikle web tasarımı konusuna biraz açıklık getirmek istiyorum.

Günümüzde internet çağı olarak bilinen dönemde yaşamaktayız ve aynı zamanda da internet çapının getirileri olarak birçok sorunsal ve yeni eklenti hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Sonuç olarak bundan bir 15-20 sene öncesine kadar insan hayatında çok da var olmayan şeyler hayatımıza girmiş ve bunun bir adaptasyon süresi olmak zorundadır. Bu adaptasyon süresini çok hızlı bir şekilde geçtiğimizden ötürü birtakım sorunlar oluşmaktadır.  Bu sorunlar arasında ki en büyük olgu insanların internet konusunda ki bilgisizliğidir. Bu bilgisizlik daha çok büyük yaşlarda ki insanlarımızda çok daha fazla nüksetmektedir. İnternet çağına adaptasyon için herhangi bir ön koşul yoktur fakat insanların internetin nasıl bir mecra olduğunu anlayıp ona göre hareket etmeleri çok hoş bir davranış olacaktır.

Web tasarımı konusunda ülkemizdeki insanların özellikle gençlerimizin 3 aşağı 5 yukarı bir fikir alt yapıları oluşmuş durumdadır. Bu bağlamda insanlarda bilinçli olma durumu yaşlılarımıza oranla gençlerimizde çok daha fazladır. İnsanların artık bir şeyleri öğrenme kapasitesi eskiye oranla daha fazla olmak mecburiyetindedir. Çünkü insanlar kendilerini diğer koşullarda güncelleyememekte ve çağa ayak uyduramamaktadır. Web tasarımı da bu konulardan bir tanesidir. Artık öyle bir dönemdeyiz ki insanların 3’te 1’inin web sitesi vardır ve insanlar bu web sitelerini doldurmak için sürekli kendilerince içerik girmekte ve paylaşımlar yapmaktadır.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Ücretsiz Web Sayfası Temaları - Html Tema

Peki insanlarımızın aklına takılan en büyük soru web sitesi nedir. Web sitesi insanların internet üzerinde oluşturduğu platformlardır. Bu platformlar bireysel, kurumsal veya amatör şekillerde olabilmektedir. İnternette gezinirken karşınıza çıkan her şey bir web sitesinin altında oluşmuş yapılardır. Örneğin dizi izliyorsanız bunu dizi için açılmış bir web site aracılığıyla izlersiniz. Yani websiteler günümüzdeki internet algısının yüzde doksanlık bir dilimini oluşturmaktadır.

Kodlama Dili ile Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı günümüz iş sektörlerinden birisi haline gelmiş bulunmaktadır. Aynı zamanda da Pazar payı o kadar büyük bir sektör olmasına karşın üreticisi çok fazla olmadığı için ücretleri hayli fazladır. Üreticisi fazla değil diyoruz fakat evdeki çocuk bile web tasarımı yapabiliyor bu nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Evet günümüzde hemen herkes web tasarımı yapabilmektedir. Fakat bu tasarımlar genel olarak hazır olarak kullanılan ve Word Press olarak geçen kodlamanın kullanılmadığı hazır temalarla yapılıyor. Bu iş profesyonel alana girdiğinde Kodlama Dili İle Web Tasarımı olarak bilinen bir sektör oluşturmuş durumda ve bu yapıdaki durumlarda iş biraz daha özgün ve profesyonel olarak yapılmaktadır. Bu alanda da ülkemizde birçok başarılı tasarımcı bulunmaktadır.

Bu iş ile uğraşanlar genel olarak para kazanma kaygısı ile değil hobi olarak başlamışlardır. Kodlama dilinin bambaşka bir dünyası olduğunu söyleyen ve bu mesleğe adeta aşk ile bağlanmış olan tasarımcıların mesleklerini çok severek ve isteyerek yaptıkları görülmektedir. Kodlama dilinin apayrı bir dil gibi düşünülmesi çokta yanlış bir düşünce olmayacaktır sanırım.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  WordPress Eklenti ve Tema Türkçeleştirme 2019 - WordPress Dersleri 2

Temelinde İngilizce kullanılmış fakat her rakamın, her rakamın harfin ve noktalama işaretinin bütünleşerek bir dil oluşturması gerçekten de muazzam bir durumdur. Bu bağlamda düşünüldüğünde böyle bir dili tamamıyla öğrenebilen yazılımcılarında bu dilin hecelerini bir araya getirerek oluşturdukları sitelere hayranlıkla bakmamak elde değil. Web tasarımının kodlama dili ile yapılabiliyor olması ve bu konudaki başarılı tasarımcılarımızın var olması gerçekten de ülkemiz ve insanlık için taktire şayan bir nimet niteliği taşımaktadır.

2 Yorumlar

  1. Yararlı ve bilgilendirici bir yazı olmuş, tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir