Piyano Öğreniminin En Kolay Yöntemleri

Piyano, müzik eğitiminde kullanılan temel beceriler ile geliştirilen bir müzik aletidir. Piyano çalmanın basit yöntemlerine erişebilmek için ,bilişsel , fiziksel ve düşsel açıdan gerçekleştirilen ve kullanıldıkça önemi gittikçe  de artan aynı zamanda uzun süreçte de motivasyon ve disiplin gerektiren bir düzendir.

Piyano çalma ile ilgili kullanılacak materyal ve uygulamalar doğru ve hedefe uygun seçilmelidir. Zaten hangi müzik aleti olursa olsun hepsinin birbirinden farklı ve karmaşık bir yapısı mevcuttur. Öğrenme aşamasında, ise fiziksel zihinsel iradenin farklı duygu ve aktivite çerçevesinde birleştirilerek uyum içerisinde aktarılması önemlidir.

Piyano çalmak da birçok müzik aleti çalmak gibi teknik beceri altyapısı gerektiren bir sanat dalıdır.

Kültürel çalışmalar bu eğitim sürecinde de bulunulan aşamalardan biridir. Piyano çalma teknikleri ile oluşturulan teknikler bu kültürel çalışmalar ile desteklenmeli böylece gelişim ve kültürel aşama iç içe gerçekleşecektir.

En Pratik Yöntemler

Piyano çalmaya başlayacak bir kişinin, gövde el vücut ve parmaklar  alacağı pozisyon bu aşamada çok önemlidir. Klavyeyi tam ortalayacak şekilde, ki 90 dereceden fazla olması tercih edilmektedir ,dirsekler gövdenin hafifçe önüne ve kollar belirlenen açı ile paralel olacak şekilde oturulur böylece piyano öğrenimine kolaylık sağlanabilir.

Oturulacak   yerin yüksekliği ise bulunulan tabure ya da kullanılan hangi nesne ise ondan biraz daha yukarı kısma ayarlanmalıdır böylece oturuş şekli ve kullanılan oturma materyali piyanoyu çalarken daha rahat ve uyum içerisinde çalışmalar yürütülür ve piyano öğreniminde başvurulan kolay yöntemlerden biri olarak sıralanabilir.

Piyano çalma sürecinde parmaklar da uyum içerisinde bulunmalı ki tuşlara tepe noktalarından yeterli ve hakça düzeyde basınç sağlayarak destek sağlanmalıdır.

 Boyun, omuz ve dirsekler elden geldiğinde rahat ve esnek bir şekle bürünmeli ve  bu esneklik tüm vücuda şekil verilebilecek düzeye indirgenmelidir.

Tırnakların uzunluğu ise tuşlara daha rahat ve etkili sertçe basınç sağlayabilmek için kısa kesilmeli ve  ayaklar yere sıkıca basılmalıdır.

Ayrıca piyano öğrenmenin en kolay yöntemlerinden biri de ,  iyi akorde   edilmiş bir alet üzerinde çalışmayı sürdürmektir. Çalarken çevreyle değil sadece üzerinde çalıştığınız tema ve müzik ruhunuzu birleştirerek bunlara odaklanmalısınız. Her zaman düzenli ve sıkı bir çalışma planı sağlayarak çalışmalarınıza uzun ve kalıcılık katabilirsiniz.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Sanat İçin Sanat Mı Yoksa Toplum İçin Sanat Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir