Sanat İçin Sanat Mı Yoksa Toplum İçin Sanat Mı?

Sanat İçin Sanat Mı Yoksa Toplum İçin Sanat Mı?

Sanat için toplumda ve üretilmiş olduğu camiada büyük etkiler uyandıran kimi eserler insanları hayretlere düşürecek ölçüde yankı uyandıran ve güzel eserlerle dolu koca bir ansiklopedi olarak bahsetmek yanlış olmaz. Sanat bu bağlamda gerçekten de insanların hayranlıkla baktığı oluşumlar bütünüdür. Aynı zamanda sanat meydana geldiği zamandan bu yana birçok farklı nedenle kullanılmaktadır. Sanat meydana çıkışından bu yana savaşla ilgili, doğayla ilgili, aşkı konu almış, ayrılık anlatan, dine yönelik ve daha bunlar gibi birçok konularda mesaj veya sanat kaygısı güdülerek oluşturulmuştur. Bu nedenden ötürü sanat sadece ağaçlar çiçekler börtü böcekten oluşmamakla birlikte aynı zamanda içinde birçok acı, hüzün, keder ve mutluluk da barındırabilmektedir.

 

Sanatın meydana çıktığından bu yana en çok tartışmaya mahal veren konusundan sizlere bahsetmek istedim biraz. Sanat ortaya atıldığı andan itibaren yüzyıllardır sürmekte olan bir tartışma vardır. Bu tartışmada aslında orta yol bulunabilecekken sanatçılar her dönemde bu konuda iki ayrı noktada sürekli olarak çatışmışlardır. Bu konular sanatın toplum için mi yoksa sanat için mi olduğu tartışmasına yol açmıştır.

Aslında her iki tarafında haklı yönleri vardır bu yüzden bu durumu tek bir noktada öbekleşerek konuşmak zor bir durumdur. Fakat bu tartışmayı yaratıp da çevresinde çatışanlar varken her ikisinin de olabileceğini savunan sanatçılar da ortaya çıkmış ve bu tartışmadan uzak durmuşlardır. Bu durum bu sanatçıları bu tartışmadan uzak tutarken taraf olmayan bertaraf olur söylemleriyle diğer sanatçıların onları taşlamalarına da yol açmıştır.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Nasıl "Youtuber" Olunur ? Youtube'da Fenomen Olmanın Yöntemleri

 

Aradaki Fark Büyük Bir Uçurum

Sanat için sanat düşüncesini savunan sanatçılar aslında bir nebze de olsa yaşadıkları toplumun etkisinde kalsalar dahi topluma bağlı kalmadan sanat ürettikleri için toplum için sanat yapan sanatçılara nazaran çok daha özgün eserler ortaya koyabilmektelerdir. Toplum için sanat yapan sanatçıların eserlerine baktığımızda eserlerindeki kaygılara daha çok toplumun anlayabileceği türden oldukları ve mesaj taşıma güdüleri olduğu için biraz daha bir çerçeve etrafında toplanmış eserlerdir. Bu eserler için tamamen özgünlükten yoksun eserler demek tabi ki de o sanatçılara hakaret olur. Çünkü içerisinde sanat olan her şey özgündür. Fakat bu sanatçılar sanatlarını icra ederlerken sanat için sanat yapanlar kadar bağımsız davranamadıkları ve bir yere (topluma) bağlı kalarak icraatlarını gerçekleştirdikleri için biraz daha az özgündür demek onlara da hakaret etmeden doğruyu savunmak olacaktır.

 

Özgürlük İçin Sanat

                Günümüzde sanatçılarımız için bambaşka tartışma konuları türemiş olup insanlar artık sanatın özgünlüğünü son zerresine kadar yaşayabilmektedirler. Sanat aslında toplum için sanat veya sanat için sanat olmasıyla alakalı bir oluşum değildir. Bizce insan sanatı kendisini özgür hissettiği için yapmalıdır. Bir bağlamanın teline vururken kendini özgür hisseden bir sanatçı isterse toplum için isterse sanat için yapmış olsun o bağlamanın teline vururken sanat yapıyordur ve bu sanat hem özgür hem de özgündür.

İnsanların yüz yılardır anlayamadığı nokta sanatın ne için olduğu önemli değildir. İnsan sanattan keyif aldığı için yapıyordur. Bu bağlamda özgürce yaptığı ve keyif aldığı sanatı insan özgün ve eşsiz sanat olarak tanımlamakta çekinmemelidir. Bu tarz çatışmalar ve tartışmalar yalnızca sanatın duraksamasına neden olur ve gelişmesini engeller. Bu nedenden ötürü değerli sanatçılarımız bizim izlemeye, bakmaya, dinlemeye doyamadığımız eserlerini üretirlerken bu tarz çatışmalardan ne kadar uzak durabilirlerse biz sanat severleri o kadar mutlu ederler. Aynı zamanda da emin olunuz ki bu tarz çatışmalardan uzak duran sanatçıların eserleri gerçekten de daha özgün ve kaliteli eserlerdir.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  durdukyere Geliştirme Süreci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir