Sivilcelerden Kurtulmak İçin Basit Yöntemler

Sivilceler her yaşta görülebilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Özellikle ergenlik döneminde vücutta artan hormon düzeylerinden dolayı fazlalıkla görülebilir. Uyku eksikliği, fazla stres, sağlıksız beslenme de sivilce oluşumuna neden olabilir. Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Ancak sivilceyi önlemek ve oluşumu azaltmak için mutfakta bulunan malzemelerden doğal bitkisel tedaviler yapılabilir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Evde Yapılabilecek Maskeler

  • Bir tencereyi yarısına kadar su ile doldurup ocağa koyun. O buhar oluşturana kadar yüzünüzü yıkayın ve yanınıza bir havlu alın. Buharlaşmaya başlayan suyun üzerine başınıza havlu koyarak eğilin ve 10 dakika bekleyin. Bunun düzenli yapılması cildinizi sıklaştırır ve sivilce oluşumunu zamanla yok eder.
  • Bir aspirini üç kaşık suda iyice eriterek yumuşak bir karışım haline getirin. Bunu cildinizin sivilceli bölgesine sürün, tahmini yarım saat bekleyin, kuruyup pul pul dökülmeye başladıktan sonra, bir cilt temizleme mendili veya ıslak bir pamukla temizleyip, yüzünüzü bol su ile yıkayın.
  • Bir kaşık limon suyuyla, bir kaşık tarçın karıştırıp yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra yıkayın.
  • Portakal kabuğunu rendeleyin ve ezip krem haline getirin, sivilceleri üstüne sürün. Biraz ekleyip yıkayabilirsiniz.
  • Bir diş sarımsağı ikiye bölün ve iç kısmını tam sivilcelerinize sürün. Bunun devamlı yapılması sivilceleri ortadan kaldırır.
  • Aynı miktarda limon suyu ve gül suyunu karıştırın sivilcelere sürün. Yarım saat sonra ılık su ile yıkayın.
  • Bir domatesi püre haline getiriniz ve sivilceli bölgeye sürünüz. Bir saat bekleyip yıkayınız. Böylelikle hem gözenekleriniz küçülecek hem de sivilce oluşumu azalacak.
  • Bir salatalığı rendeleyerek püre haline getirin. Suyunu sıkın ve cildinize uygulayın, böylelikle gözenekleriniz küçülecek ve cildiniz ışıltılı bir görünüm alacaktır.
Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Hacamat Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

NOT: Sivilcenin geçmesi için temiz havaya da ihtiyacı vardır. Sigaradan, içkiden uzak durun. Fındık, çekirdek gibi yiyeceklerden uzak durun. E vitamini alın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir