Sosyal Medya Fenomenliği Nedir ?

Gelişen teknoloji ile insanlar kendilerine yepyeni aslanlar açmıştır. Bu alanlarda gerek sosyalleşmek olsun gerek insanların birbirlerini tanıması olsun gerekse para kazanmak olsun bir sürü yeni istihdam alanları oluşmuştur. Bu bağlamda insanlar artık birbirleriyle daha fazla etkileşim halinde olurlarken bir yandan da bu etkileşimin bu kadar çabuk oluyor olması hızlı bitmesine de yol açabilmektedir. Günümüzde teknolojinin geldiği bu nokta bir sürü aplikasyonun çıkması ve yenisinin insanlar tarafından benimsenip eskisinin zamanla unutuluyor olması teknolojinin getirdiği birkaç düzenden sadece birisidir. İnsanlar gelişen bu teknolojinin sonucu olarak teknoloji çılgınlığı adı verilen hastalığı yakalanmış olup kolay benimseyip çabuk unutur hale gelmiş durumdadır.

Bu yazımızdaki asıl konu sosyal medya fenomenliğinin ne olduğuyla alakalı. Sosyal mecralar bildiğimiz üzere insanların birbirleri ile etkileşime geçebildiği alanlardır. İnsanlar sosyal medya sayesinde her gün eski arkadaşlarına ulaşabiliyor, yeni arkadaşlar edinebiliyor ve zevkine göre paylaşım platformlarındaki sayfaları, profilleri ve kanalları takip ederek kendi arzusu doğrultusunda sosyal medyada gezinebiliyor. Bu bağlamda da sosyal medya fenomenliğini sizlere açıklamak için bu yazıyı yazmış bulunmaktayım. İnsanlar fenomen olmak için veya hoşuna gittiği için belirli aralıklarla düşünceleri ve istekleri yönümde faklı tarzlarda içerikler üretiyorlar. Ürettikleri bu içerikler sosyal platformlarda büyük bir Pazar oluşturuyor ve insanlar bu pazardan kendi beğenileri ve hoşnutlukları yönünde istedikleri içerikleri beğenip istedikleri yerleri takip edebiliyorlar. Eğer ürettiğiniz içerik gereğinden fazla insanın beğenisini almışsa sizde artık bir sosyal medya fenomeni sayılabilirsiniz.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Nasıl "Youtuber" Olunur ? Youtube'da Fenomen Olmanın Yöntemleri

Sosyal Medya Fenomenlerini Hangi Aplikasyonlarda Görebiliriz?

                Sosyal medya fenomenliği kimileri için şaklabanlık olarak görülmektedir. Ama fenomenlikten kastımız yaptığı saçma ve komik şeylerle insanların dikkatini çekmek değildir yalnızca. Bu üretilen içerik bir şiir olabilir, münazara olabilir, insanların sadece düşüncelerini paylaştığı konuşmalar olabilir, resim ve müzik gibi sanata dair şeyler de olabilir. Önemli olan üretilen içeriğin ne kadar beğeniliyor ve izleniyor olduğudur.

Sosyal medya fenomenlerini artık günümüzde birçok mecrada görebilir ve yaptığı işleri takip edebilirsiniz. Özellikle son dönemde paylaşımların açık olarak yayılmasından ve insanların beğenisine sunuluyor olmasından ötürü sosyal medya fenomenleri en çok instagram ve youtube alanında işler yapmaktadır. Fakat aynı zamanda geçmişten günümüze sosyal medya fenomenliği birçok mecrada varlığını sürdürmüştür. Bu mecralar bir zamanlar facebook, bir zamanlar periscope, bir zamanlar ise scorp gibi alanlarıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu anda sıkça kullanılan ve insanların adeta akın ettiği İnstagram ve Youtube gibi mecralar olmasına karşın yazılımcılar her gün yeni yeni programlar üretiyor ve aynı zamanda eski uygulamalar yenilerin yerini zamanla alıyor. Çünkü yine bahsettiğimiz gibi insanların yenilik arayışları eskiden sıkılmasını sağlıyor.

Sosyal Medya Fenomenliğinin Kötü Yanları

Sosyal medya fenomenliği bakıldığı zaman çok hoş bir durumdur. Yeri geliyor binlerce yeri geliyor milyonlarca insan sizi tanıyor. Fakat bu bağlamda şöyle bir sorun var; her günbinlerce içerik üreticisi yeni içerikler üreterek bunları insanların beğenisine sunmakta aynı zamanda üretilen bu içerikler bir diğerinden daha güzel olduğu için yenisine doğru başlayan bir akım çok çabuk bir şekilde insanlara eskisini unutturabilmektedir. Bu bağlamda düşünüldüğünde sosyal medyanın en büyük problemi yeniye çabuk alışılıp eskinin de çabuk unutuluyor olmasıdır. Bu durum kimi alanda çok güzel bir durumken kimi alanda ise insanları gerçekten de zor duruma sokabilir olmuştur. Bu bağlamda sosyal medya fenomenliği insanlara çok güzel alanlarda imkanlar sunabiliyorken bir yandan da insanların çabuk unutulmasını sağlıyor.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  En Popüler Instagram Hashtagleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir