Twitter’da Nasıl Fenomen Olunur ?

Fenomen, internette çoğu kimse tarafından takip edilen ve kendisine hayran olunan kişi demektir. Fenomen tabiri, günümüzde çok sık kullanılmaya başlanmıştır. İnternetin kullanımı yaygınlaştıkça sosyal medya hayatımızın her alanında yer almaya başlamıştır. Sosyal medya aracılığıyla yeni kişiler, yeni yüzler de hayatımıza girmiştir. İnsanlar twitter v.b. siteler aracılığıyla fikirlerini ve yeteneklerini diğer kişilerle paylaşma imkânı bulmuştur.

 

Twitter’da Fenomen Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Twitter’da fenomen olabilmek için, ilk olarak kendi markanızı kendiniz yaratmalısınız. Kendinize dikkat çekici ve merak uyandırıcı bir kullanıcı adı bularak işe başlayabilirsiniz. Böylelikle insanlar tarafından merak edilen bir kişi olmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcı adınızdan sonra, hangi kitleye sesinizi duyuracaksınız ve kimlere hitap edeceksiniz bunu belirlemelisiniz. Esprilerle ve komikliklerle tanınan bir fenomen olmak istiyorsanız, içinde mizah barındıran bir kullanıcı adı seçmeniz doğru bir hamle olacaktır. Örneğin; mesleğiniz ile ilgili bilgiler paylaştığınız twitter sayfanızın komik bir kullanıcı adına sahip olması biraz çelişkili olabilir.

Twitter kullanıcıları için hashtag de çok önemlidir. Hashtag konu başlığı demektir. ”#” ifadesi kullanılarak değişik konularla hashtag yapılmaktadır. Ancak sırf fenomen olabilmek için, gündemde olan hashtagler ile alakalı olur olmaz şeyler yazarsanız kimse tarafından dikkat çekemezsiniz. Önemli olan her hashtag ile ilgili bir şey paylaşmak değil, hashtaglere yeni anlamlar kazandırmak ve yaratıcı olmaktır. Bunun için gündemde olan bir konu seçip, konuyu farklı bir bakış açısı ele almak gerekir. Herkes gibi sıradan şeyler değil de sıradışı şeyler paylaşmalısınız. Kimsenin değinmediği, ancak sizin dikkat edip dile getirdiğiniz bir şeyler paylaşmak sizi farklı bir kalıba sokacaktır.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  Nasıl "Youtuber" Olunur ? Youtube'da Fenomen Olmanın Yöntemleri

Fenomen olabilmek için en önemli nokta; kendiniz olmaktır. Başka fenomenleri taklit etmek sizi önemli biri yapmaz. Twitter fenomenlerine bakarsanız, hepsinin kendine has bir tavrı, kendine özgü bir duruşları vardır. Siz de kendinizi olduğunuz gibi göstermeli ve başka kimliklere ihtiyaç duymamalısınız. Birini taklit ederek bir yere gelmeye çalışırsanız tüm çabalarınız boşa gider. Özgün olmak, kendin olmak her zaman en doğru yoldur.

Twitter fenomeni olabilmek için kendinize güvenmelisiniz. Sahip olduğunuz yetenekleri insanlarla paylaşmaktan asla çekinmeyin. Var olan yeteneğin içe atılması özgüveninizin azalmasına yol açar. Bu yüzden, yeteneklerinizi veya görüşlerinizi başka insanlarla paylaşmak sizin önemli yerlere gelmenize vesile olacaktır.

Kendinizi sadece twitter ile kısıtlamayın. Başka sosyal medya hesaplarından da aynı kullanıcı adınızla paylaşımlarda bulunun. Kimliğinizi buralarda da tanıtın ve kitlenize burada da sahip olmaya çalışın.

Alışılmış kalıplardan ve sıradanlıktan uzak durun. Bunlar yerine, alışılmışın dışında ve sıradışı olun. Kimliğinizi paylaşımlarınıza mutlaka yansıtın. Sizin paylaşımlarınız sizin eserleriniz olacağından onlarla bütünleşen bir kimliğe sahip olun. Ayrıca sizi takip eden herkesi takip etmek zorunda değilsiniz, bırakın takip etsinler.

Eğer Twitter’da harcadığınız zaman kısıtlı ise fenomen olmayı beklemeyin. Eğer ciddi anlamda bir takipçi kitlesine sahip olmak istiyorsanız, çok fazla tweet atmanız gerekmektedir. Bu, her konuda saçma sapan şeyler yazın anlamına gelmiyor tabi ki. Her konuda mutlaka bir şeyler yazın; ama bir fikriniz olduğu için yazın, sırf yazmak için değil.

Belki Bu Yazıya Gözatmak İstersiniz:  E-Devlet'in Yeni Uygulaması "Soyağacı" Twitter'da Gündem Oldu

Eğer görsel içerikli ürünler ortaya koyabiliyorsanız, bunu mutlaka kullanın. Gündemde olan ve uzun süre boyunca gündemde kalan konular için görseller hazırlayın ve paylaşın. Ancak görselinizin mutlaka diğer görsellerden ayıran bir özelliği olmalıdır. Paylaşımlarınızı ve karakterinizi yansıtmalıdır. Yani size hayranlık uyandıracak bir şeyler paylaşırsanız, sizi takip eden kitle de mutlaka artacaktır.

 

Twitter Fenomeni Olabilmek İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Yaptığınız tespitlerin, gündem ile alakalı olmasına dikkat edin ve bu tespitlerin tamamen sizin tespitleriniz olduğunu paylaşımlarınızdan belli edin. Sizin karakterinizi yansıtacak, orijinal tespitlerde bulunun. Kopya olmayan ve size özgü olan şeyleri çekinmeden paylaşın.

Bu bilgiler, ”Twitter’da nasıl fenomen olunur?” sorusunu anlamanıza yardım edecektir. Eğer Twitter’da fenomen olmak istiyorsanız, bunların her birinin tek başına bir önem arz etmediğini bilin. Hepsinin birbiri ile bağdaştığını ve hepsinin birbirini tamamlar nitelikte olduğunu unutmayın.

Takipçilerinizle iletişim kurmaktan kaçınmayın. Size sorulan sorulara ve size yapılan yorumlara elinizden geldiği kadar cevap verin.

Ünlü kişileri takip ederek, onlar ile ilgili fikirlerinizi açık bir şekilde beyan etmekten çekinmeyin. Hatta paylaşımlarınıza onları etiketleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir