Vücudumuzdaki Ödemlerden Kurtulmanın Yolları

 Vücudumuzdaki farklı bölgelerdeki hücrelerde sıvı birikmesinden dolayı meydana gelen şişliklere ödem denir. Hava değişimleri, fazla tuz tüketimi, az hareket etmek, regl dönemleri vb. gibi nedenler ödemlerin oluşmasına olanak sağlar.

Bizi rahatsız eden bu ödemlerden bitkisel çaylar yardımıyla basit bir şekilde kurtulmak çokta zor değil. Bizi bu dertten kurtaracak tariflere bir göz atalım.

 1.Yeşil Çay  

Ödem attırıcı özelliğiyle tercih edilebilecek çaylardan biridir. Tansiyon arttırıcı özelliğiyle fazla tüketimine dikkat edilmelidir.   Çay için yeni kaynamış suyun içine yeşil çayı koyup karıştırın ve demlenmesini bekleyin.Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gerekli C vitaminini almak içinde demlenmiş çayınız için limon dilimlerini eklemeyi ihmal etmeyin.

2.Maydanoz Çayı   

Ödem attırıcı özelliğinin yanında ayrıca cildi güzelleştiren ve daha birçok özelliğe sahip yararlı yeşil bitkilerden bir diğeri ise maydanozdur. Çay için 15 dal maydanozu robottan geçirin ve yarım limonun suyunu ekleyin.Bir bardakta su ile karıştırın. Yemekten 15 dakika önce aç karnına tüketin. Bu kürü yaparken maydanozun idrarla su kaybettirici özelliğinden dolayı bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

3.Kiraz Sapı Çayı  

Bir diğer çayımız ise her derde deva olmasıyla birlikte yine en çok göze çarpan özelliği ödem attırıcı ve zayıflatıcı özelliği bulunan kiraz sapı çayıdır. Bu çayı hazırlamak sağladığı yararın yanında oldukça zahmetsizdir. Çayı hazırlamak için kirazlarını yediğiniz sapları gölgede kurutarak, 1 yemek kaşığı kurutulmuş sapın bulunduğu bardağa kaynamış suyu dökmeniz ve 5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterlidir.

Bu çayları içmek tabi ki tek başına yeterli değildir. Çayları tüketirken aynı zamanda tuz tüketimine dikkat edilmeli, gerekli su alımı yapılmalı, sporu hayatımızın içinde bulundurmalı, gerekli mineral ve vitaminlerimizin alımını da ihmal etmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir